Václav Chochola

se narodil 31. ledna 1923, v letošním roce tedy uplyne 98 let od jeho narození. Zemřel 27. srpna 2005 taktéž v Praze.
Byl českým fotografem, označovaným za klasika české výtvarné a portrétní fotografie.
Fotografovat začal během studií na reálném gymnáziu v Praze-Karlíně, po jeho opuštění se učil fotografem a studoval na grafické škole. Byl fotografem ve svobodném povolání, fotografoval pro Národní divadlo a spolupracoval i s řadou dalších scén. Řadu snímků Chochola vytvořil použitím netradičních technik, vytvářel fotogramy, fotomontáže i roláže.
Ve své bohaté tvorbě se Chochola věnoval momentní fotografii, portrétům celebrit (proslavil ho portrét S. Dalího), aktům či sportovní fotografii.
Neocenitelné jsou jeho dokumentární snímky z Pražského povstání v květnu 1945. V roce 1970 byl Chochola měsíc ve vazbě za to, že fotografoval hrob Jana Palacha.
Aktivně působil v několika formálních i neformálních uměleckých skupinách. Mezi jeho nejbližší přátele, které také fotil patřil spisovatel Bohumil Hrabal, fotograf Karel Ludwig, malíři František Tichý, Jiří Trnka, Jan Zrzavý a Zdenek Seydl, fotoreportér Karel Hájek, umělci ze skupiny 42 a mnoho dalších. Se všemi se nejen přátelil, ale také je fotografoval.

Přikládáme odkazy na zajímavé dokumenty přibližující jeho tvorbu, život a ukázky fotografíí


http://www.vaclavchochola.cz/

Novinky

Den zdraví a sociálních služeb 2023
Dne 12.9. od 14:00 do 18:00...
Celý článek >
Rekondiční pobyt 2023
Minulý týden jsme s klienty zavítali...
Celý článek >
Výroční zpráva 2022
Naši milí klienti a čtenáři, na...
Celý článek >